|
5454
Single-Core Score |
15658
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.0.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | spaladugu |
| Upload Date | Mon, 05 Dec 2016 01:42:52 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | MSI MS-7971 |
| Motherboard | MSI Z170-A PRO (MS-7971) |
| Memory | 15.97 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID191F 07 |
| Southbridge | Intel IDA145 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.D0 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-6600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5454 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5506 | |
| Integer Score | 5365 | |
| Floating Point Score | 5379 | |
| Memory Score | 5753 | |
|
AES
|
5506
4.15 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5328
8.32 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5365
43.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5437
75.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5250
5.40 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5339
3.61 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5423
150.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5338
24.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5012
4.54 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5566
173.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5487
145.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5328
366.3 functions/sec |
|
|
Camera
|
5540
15.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5196
109.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
5113
12.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5312
3.97 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5426
792.4 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5338
15628.3 FPS |
|
|
HDR
|
5413
19.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5439
95.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5889
50.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5323
1.55 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5405
15.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7348
17.0 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
4795
25.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 15658 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 14978 | |
| Integer Score | 17966 | |
| Floating Point Score | 18715 | |
| Memory Score | 6048 | |
|
AES
|
14978
11.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18182
28.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
20084
161.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
18010
249.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
20291
20.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14167
9.59 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
21123
585.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
19136
86.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
13544
12.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
18804
587.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
15617
414.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
17788
1.22 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
20924
58.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
15150
320.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
21569
53.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
20760
15.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
18827
2.75 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
20777
60821.9 FPS |
|
|
HDR
|
18881
68.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
19682
344.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13711
117.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
20833
6.08 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6405
17.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7260
16.8 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
4758
25.4 GB/sec |