|
5569
Single-Core Score |
17946
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.0.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | haneybd87 |
| Upload Date | Mon, 05 Dec 2016 01:15:04 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z170X-Gaming 7 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z170X-Gaming 7 |
| Memory | 31.96 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID191F 07 |
| Southbridge | Intel IDA145 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F20 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5569 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5186 | |
| Integer Score | 5328 | |
| Floating Point Score | 5276 | |
| Memory Score | 6647 | |
|
AES
|
5186
3.91 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5255
8.21 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5220
42.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5280
73.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5159
5.30 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5752
3.89 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5414
150.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5265
23.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5030
4.56 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5305
165.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5505
146.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5331
366.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
5457
15.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5506
116.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
4798
12.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5167
3.86 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5213
761.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5209
15248.6 FPS |
|
|
HDR
|
5258
19.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5413
94.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5916
50.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5084
1.48 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6367
17.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7972
18.4 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
5787
30.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 17946 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 16470 | |
| Integer Score | 20493 | |
| Floating Point Score | 21445 | |
| Memory Score | 7336 | |
|
AES
|
16470
12.4 GB/sec |
|
|
LZMA
|
23887
37.3 MB/sec |
|
|
JPEG
|
24386
196.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
21052
291.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
20174
20.7 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
19396
13.1 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
23583
653.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
19639
89.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
13409
12.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
20682
646.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
18638
495.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
20280
1.39 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
23562
65.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
14235
300.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
22530
56.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
23200
17.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
22358
3.26 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
27268
79823.6 FPS |
|
|
HDR
|
24348
88.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
20687
362.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
18083
154.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
23222
6.78 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7934
22.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7963
18.4 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
6249
33.4 GB/sec |