|
4533
Single-Core Score |
21511
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | beancrafted |
| Upload Date | Tue, 19 Mar 2019 03:50:12 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X470 AORUS ULTRA GAMING |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X470 AORUS ULTRA GAMING-CF |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1655MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD Carrizo FCH 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F6 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 5 2600 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 8 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.92 GHz |
| Maximum Frequency | 3.97 GHz |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 512 KB x 6 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 2 |
| Single-Core Score | 4533 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5998 | |
| Integer Score | 4353 | |
| Floating Point Score | 4314 | |
| Memory Score | 4899 | |
|
AES
|
5998
4.52 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4774
7.46 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4501
36.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4636
64.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3094
3.18 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4902
3.32 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3847
106.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3534
16.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5114
4.63 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3513
109.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4348
115.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6457
444.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
4479
12.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2496
52.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
3511
8.75 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4570
3.41 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4305
628.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4550
13320.2 FPS |
|
|
HDR
|
4870
17.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5243
91.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5427
46.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4761
1.39 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4781
13.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6053
71.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4064
21.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 21511 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 9799 | |
| Integer Score | 27248 | |
| Floating Point Score | 25878 | |
| Memory Score | 4980 | |
|
AES
|
9799
7.38 GB/sec |
|
|
LZMA
|
33771
52.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
34060
274.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
21073
292.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
26355
27.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
17253
11.7 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
26118
724.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
23663
107.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
36722
33.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
23244
726.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
17964
477.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
49174
3.38 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
32622
90.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
14464
305.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
23571
58.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
35252
26.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
23686
3.46 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
36713
107472.2 FPS |
|
|
HDR
|
28814
104.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
29062
509.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
17732
151.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
33539
9.80 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5284
14.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5846
74.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3999
21.4 GB/sec |