|
2461
Single-Core Score |
13376
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | scrummuh |
| Upload Date | Tue, 19 Mar 2019 01:21:54 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Education (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z270X-Gaming 7 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z270X-Gaming 7 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1067MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel Z270 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F9e |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.50 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 2461 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1950 | |
| Integer Score | 2710 | |
| Floating Point Score | 2747 | |
| Memory Score | 1598 | |
|
AES
|
1950
1.47 GB/sec |
|
|
LZMA
|
2041
3.19 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3636
29.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
2255
31.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2070
2.13 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
2039
1.38 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2630
72.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3181
14.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
2716
2.46 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
2912
91.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
2444
64.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
3720
255.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
3693
10.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2639
55.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
2155
5.37 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3081
2.30 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3380
493.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3844
11254.0 FPS |
|
|
HDR
|
3475
12.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3112
54.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1259
10.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
2883
842.1 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
1295
3.59 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
2610
165.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
1208
6.45 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13376 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 10522 | |
| Integer Score | 16673 | |
| Floating Point Score | 15857 | |
| Memory Score | 2950 | |
|
AES
|
10522
7.92 GB/sec |
|
|
LZMA
|
15921
24.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18271
147.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14523
201.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
15234
15.7 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13514
9.14 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
15801
438.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15276
69.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
17470
15.8 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
17170
536.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
14180
376.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
28696
1.97 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
18011
49.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
10135
214.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
18968
47.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
15986
11.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16475
2.41 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
20259
59306.4 FPS |
|
|
HDR
|
19155
69.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
18184
318.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10823
92.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
16398
4.79 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2815
7.80 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3788
114.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2409
12.9 GB/sec |