|
4481
Single-Core Score |
15345
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | JP_MBP_PC |
| Upload Date | Sat, 17 Nov 2018 13:45:47 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. P8Z77-V |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 816MHz |
| Northbridge | Intel Ivy Bridge 09 |
| Southbridge | Intel Z77 04 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1708 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-3770K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 58 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.57 GHz |
| Maximum Frequency | 4.38 GHz |
| Package | Socket 1155 LGA |
| Codename | Ivy Bridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4481 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4024 | |
| Integer Score | 4581 | |
| Floating Point Score | 4191 | |
| Memory Score | 4808 | |
|
AES
|
4024
3.03 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4935
7.71 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4719
38.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4198
58.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3478
3.58 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4806
3.25 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4012
111.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4039
18.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5334
4.83 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4301
134.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4443
118.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6699
460.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
4726
13.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2642
55.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
4381
10.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3975
2.97 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3802
555.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4645
13599.5 FPS |
|
|
HDR
|
4971
18.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4354
76.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5327
45.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4262
1.25 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4257
11.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7471
57.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3496
18.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 15345 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 10809 | |
| Integer Score | 19247 | |
| Floating Point Score | 16836 | |
| Memory Score | 5462 | |
|
AES
|
10809
8.14 GB/sec |
|
|
LZMA
|
22243
34.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
23644
190.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16446
228.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
16630
17.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
16708
11.3 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
17751
492.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
16737
76.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
18547
16.8 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
18235
569.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
15781
419.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
30467
2.09 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
22262
61.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
8628
182.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
17801
44.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
17643
13.2 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16973
2.48 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
22886
66996.5 FPS |
|
|
HDR
|
21499
77.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
17542
307.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
14552
124.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
18818
5.50 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5549
15.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7351
58.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3996
21.3 GB/sec |