|
4323
Single-Core Score |
14374
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | JP_MBP_PC |
| Upload Date | Sat, 17 Nov 2018 12:02:01 +0000 |
| Views | 16 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. P8Z77-V |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 816MHz |
| Northbridge | Intel Ivy Bridge 09 |
| Southbridge | Intel Z77 04 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1708 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-3770K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 58 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.57 GHz |
| Maximum Frequency | 4.28 GHz |
| Package | Socket 1155 LGA |
| Codename | Ivy Bridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4323 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3869 | |
| Integer Score | 4375 | |
| Floating Point Score | 4043 | |
| Memory Score | 4740 | |
|
AES
|
3869
2.91 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4526
7.07 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4501
36.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4078
56.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3336
3.43 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4452
3.01 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3858
107.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3914
17.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5131
4.65 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4210
131.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4188
111.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6297
433.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
4639
12.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2557
54.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
4190
10.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3891
2.91 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3712
542.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4420
12941.0 FPS |
|
|
HDR
|
4830
17.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4207
73.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5003
42.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4158
1.21 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4377
12.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7259
59.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3352
17.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 14374 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8902 | |
| Integer Score | 18107 | |
| Floating Point Score | 15717 | |
| Memory Score | 5331 | |
|
AES
|
8902
6.70 GB/sec |
|
|
LZMA
|
20435
31.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
22029
177.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15785
218.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
15779
16.2 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
15572
10.5 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16622
460.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15981
72.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
17606
16.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
17065
533.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
15161
402.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
28426
1.95 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
20691
57.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
7305
154.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
17014
42.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
16594
12.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15759
2.30 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
21498
62933.8 FPS |
|
|
HDR
|
20608
74.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
16878
295.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13924
119.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
17298
5.05 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5439
15.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7234
59.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3851
20.6 GB/sec |