|
1762
Single-Core Score |
8476
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | yezus |
| Upload Date | Sat, 17 Nov 2018 09:53:19 +0000 |
| Views | 13 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. Z170-A |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1070MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z170 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1902 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.01 GHz |
| Maximum Frequency | 4.21 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 1762 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1444 | |
| Integer Score | 1483 | |
| Floating Point Score | 1528 | |
| Memory Score | 2822 | |
|
AES
|
1444
1.09 GB/sec |
|
|
LZMA
|
1363
2.13 MB/sec |
|
|
JPEG
|
1460
11.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
1575
21.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
1259
1.29 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
1294
875.9 KTE/sec |
|
|
SQLite
|
1591
44.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
1691
7.68 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
1692
1.53 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
1174
36.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1318
35.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
2226
153.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
1419
3.94 images/sec |
|
|
SGEMM
|
1478
31.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
1538
3.84 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
1384
1.03 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1473
215.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1591
4660.2 FPS |
|
|
HDR
|
1813
6.57 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
1346
23.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2197
18.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
1154
337.3 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2216
6.14 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4257
101.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2383
12.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 8476 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6508 | |
| Integer Score | 10327 | |
| Floating Point Score | 9235 | |
| Memory Score | 3664 | |
|
AES
|
6508
4.90 GB/sec |
|
|
LZMA
|
10350
16.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
9073
73.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
7235
100.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6577
6.76 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
10619
7.19 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
11384
315.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
7166
32.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
10790
9.78 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
12272
383.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
11718
311.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
23340
1.60 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
10499
29.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3855
81.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
7948
19.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
9910
7.40 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
10385
1.52 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
12002
35134.2 FPS |
|
|
HDR
|
15770
57.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
8504
149.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12993
111.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
7413
2.17 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3661
10.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3801
113.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3536
18.9 GB/sec |