|
3828
Single-Core Score |
7650
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | yezus |
| Upload Date | Sat, 17 Nov 2018 08:52:46 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. Z170-A |
| Memory | 16.00 GB 1070MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z170 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1902 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.01 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3828 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4739 | |
| Integer Score | 4265 | |
| Floating Point Score | 3772 | |
| Memory Score | 2700 | |
|
AES
|
4739
3.57 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4295
6.71 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4805
38.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
2021
28.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
1740
1.79 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3990
2.70 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5157
143.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4741
21.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5877
5.32 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4501
140.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4769
126.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8124
558.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
4999
13.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4810
101.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
5089
12.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4709
3.52 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4921
718.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4853
14208.0 FPS |
|
|
HDR
|
4971
18.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4570
80.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2149
18.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
1152
336.6 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2230
6.18 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4187
103.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2109
11.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 7650 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6393 | |
| Integer Score | 9257 | |
| Floating Point Score | 8063 | |
| Memory Score | 3731 | |
|
AES
|
6393
4.81 GB/sec |
|
|
LZMA
|
8792
13.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
10251
82.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
6561
91.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6367
6.54 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12089
8.18 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
10016
277.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5914
26.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
10342
9.37 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
7715
241.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10706
284.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
20343
1.40 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
8457
23.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3800
80.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
6729
16.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
7387
5.52 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
9568
1.40 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
9516
27857.5 FPS |
|
|
HDR
|
13539
49.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
7192
126.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12407
106.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
6933
2.03 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4228
11.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3482
124.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3530
18.9 GB/sec |