|
4704
Single-Core Score |
7732
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | yezus |
| Upload Date | Sat, 17 Nov 2018 08:43:56 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. Z170-A |
| Memory | 16.00 GB 1070MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z170 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1902 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.01 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4704 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4732 | |
| Integer Score | 4358 | |
| Floating Point Score | 4957 | |
| Memory Score | 5095 | |
|
AES
|
4732
3.56 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3557
5.56 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4655
37.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4608
63.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
1788
1.84 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3074
2.08 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4875
135.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4666
21.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5727
5.19 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4463
139.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4717
125.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8015
551.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
5105
14.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5153
108.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
4934
12.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4701
3.51 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5017
732.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4950
14492.6 FPS |
|
|
HDR
|
4712
17.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4950
86.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5632
48.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4642
1.36 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4968
13.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6504
66.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4095
21.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 7732 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5588 | |
| Integer Score | 9671 | |
| Floating Point Score | 7956 | |
| Memory Score | 3569 | |
|
AES
|
5588
4.21 GB/sec |
|
|
LZMA
|
10294
16.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
10195
82.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
8830
122.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6562
6.74 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
11382
7.70 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
9295
257.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
6777
30.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
10914
9.89 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
7417
231.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10582
281.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
21959
1.51 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
8167
22.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3777
79.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
6354
15.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
7433
5.55 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
9700
1.42 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
9434
27618.8 FPS |
|
|
HDR
|
13402
48.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
7397
129.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11485
98.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
6876
2.01 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3787
10.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3604
120.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3332
17.8 GB/sec |