|
6487
Single-Core Score |
29913
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | brett2032 |
| Upload Date | Sat, 17 Nov 2018 08:25:14 +0000 |
| Views | 19 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Motherboard | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1501MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.08 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 5.10 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6487 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6123 | |
| Integer Score | 6501 | |
| Floating Point Score | 6266 | |
| Memory Score | 6875 | |
|
AES
|
6123
4.61 GB/sec |
|
|
LZMA
|
6062
9.47 MB/sec |
|
|
JPEG
|
6197
49.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5674
78.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6469
6.65 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6655
4.50 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6361
176.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
6040
27.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6923
6.27 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
6005
187.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6156
163.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9864
678.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
6413
17.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6345
134.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
6311
15.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5919
4.42 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6129
895.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6034
17665.2 FPS |
|
|
HDR
|
6239
22.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6379
111.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
7114
60.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
6006
1.75 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6918
19.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8086
53.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5810
31.0 GB/sec |
| Multi-Core Score | 29913 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 17734 | |
| Integer Score | 37155 | |
| Floating Point Score | 36009 | |
| Memory Score | 7520 | |
|
AES
|
17734
13.4 GB/sec |
|
|
LZMA
|
41217
64.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
43383
349.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
29835
413.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
38381
39.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
25626
17.3 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
40114
1.11 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
31330
142.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
37514
34.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
35345
1.10 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
27362
726.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
69331
4.77 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
41741
115.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
26761
565.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
39399
98.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
39675
29.6 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
38764
5.66 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
46862
137183.2 FPS |
|
|
HDR
|
37654
136.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
36562
640.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
23763
203.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
40948
12.0 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
8172
22.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8202
52.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6346
33.9 GB/sec |