|
6450
Single-Core Score |
29730
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | brett2032 |
| Upload Date | Sat, 17 Nov 2018 08:18:32 +0000 |
| Views | 22 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Motherboard | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1500MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.08 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 5.10 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6450 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6053 | |
| Integer Score | 6521 | |
| Floating Point Score | 6241 | |
| Memory Score | 6702 | |
|
AES
|
6053
4.56 GB/sec |
|
|
LZMA
|
6073
9.49 MB/sec |
|
|
JPEG
|
6189
49.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5612
77.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6492
6.67 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6666
4.51 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6392
177.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
6090
27.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6995
6.34 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
6169
192.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6142
163.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9795
673.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
6418
17.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6348
134.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
6374
15.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5923
4.42 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6082
888.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6074
17782.9 FPS |
|
|
HDR
|
6212
22.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6344
111.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6991
59.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5895
1.72 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6626
18.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8132
53.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5589
29.8 GB/sec |
| Multi-Core Score | 29730 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 16977 | |
| Integer Score | 37066 | |
| Floating Point Score | 35873 | |
| Memory Score | 7196 | |
|
AES
|
16977
12.8 GB/sec |
|
|
LZMA
|
41108
64.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
43422
349.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
30363
421.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
38221
39.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
25691
17.4 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
37390
1.04 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
31806
144.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
35590
32.2 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
36175
1.13 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
27362
726.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
69525
4.78 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
43397
120.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
25779
544.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
39854
99.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
38759
28.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
38702
5.65 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
46695
136694.3 FPS |
|
|
HDR
|
38383
139.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
38529
675.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
22520
192.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
41050
12.0 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7789
21.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7855
55.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6092
32.5 GB/sec |