|
1190
Single-Core Score |
7120
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | yezus |
| Upload Date | Sat, 17 Nov 2018 07:07:54 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. Z170-A |
| Memory | 16.00 GB 1070MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z170 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1902 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.01 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 1190 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 867 | |
| Integer Score | 947 | |
| Floating Point Score | 894 | |
| Memory Score | 2259 | |
|
AES
|
867
669.2 MB/sec |
|
|
LZMA
|
775
1.21 MB/sec |
|
|
JPEG
|
856
6.89 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
911
12.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
811
854.5 KB/sec |
|
|
Dijkstra
|
1188
804.0 KTE/sec |
|
|
SQLite
|
912
25.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
824
3.74 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
994
900.8 KElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
960
30.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
878
23.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
1541
106.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
924
2.56 images/sec |
|
|
SGEMM
|
932
19.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
921
2.30 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
841
628.2 Kpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
854
124.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
851
2493.0 FPS |
|
|
HDR
|
968
3.51 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
853
14.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1031
8.83 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
823
240.4 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2098
5.81 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3354
129.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
1640
8.76 GB/sec |
| Multi-Core Score | 7120 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5534 | |
| Integer Score | 8863 | |
| Floating Point Score | 7545 | |
| Memory Score | 2959 | |
|
AES
|
5534
4.17 GB/sec |
|
|
LZMA
|
8767
13.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
9388
75.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
7828
108.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6560
6.74 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
9855
6.67 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
9358
259.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
6113
27.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
9448
8.56 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
6660
208.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10629
282.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
19641
1.35 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
7508
20.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4200
88.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
5486
13.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
6897
5.15 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
9218
1.35 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
8822
25827.5 FPS |
|
|
HDR
|
13656
49.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6754
118.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10795
92.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
6162
1.80 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2868
7.95 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3452
125.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2617
14.0 GB/sec |