|
3922
Single-Core Score |
18255
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | Akop_ |
| Upload Date | Thu, 15 Nov 2018 18:55:04 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Education (64-bit) |
| Model | MSI MS-7A37 |
| Motherboard | MSI B350M MORTAR (MS-7A37) |
| Memory | 8.00 GB DDR4 SDRAM 1466MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD B350 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.70 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 5 1600 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 1 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Maximum Frequency | 3.60 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 512 KB x 6 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 2 |
| Single-Core Score | 3922 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4458 | |
| Integer Score | 3909 | |
| Floating Point Score | 3871 | |
| Memory Score | 3896 | |
|
AES
|
4458
3.36 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4218
6.59 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4178
33.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3848
53.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2805
2.88 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4153
2.81 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3461
96.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3212
14.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4517
4.09 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3236
101.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3903
103.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5798
398.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
4387
12.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2428
51.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
3245
8.09 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3904
2.92 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3944
576.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4126
12081.1 FPS |
|
|
HDR
|
4334
15.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4453
78.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4846
41.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4177
1.22 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3635
10.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5064
85.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3213
17.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 18255 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6900 | |
| Integer Score | 23242 | |
| Floating Point Score | 22188 | |
| Memory Score | 3972 | |
|
AES
|
6900
5.20 GB/sec |
|
|
LZMA
|
28917
45.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
30983
249.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15677
217.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
24270
24.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12668
8.57 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
25716
712.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
21125
95.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
31773
28.8 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
21038
657.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13098
348.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
43411
2.98 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
27881
77.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
13540
286.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
20948
52.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
31309
23.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
21965
3.21 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
33329
97568.1 FPS |
|
|
HDR
|
22811
82.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
23337
408.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12773
109.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
29491
8.61 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4038
11.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4935
87.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3145
16.8 GB/sec |