|
5468
Single-Core Score |
18353
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.1 for Windows x86 (64-bit) | |
| User | mcmitra |
| Upload Date | Wed, 14 Nov 2018 18:24:33 +0000 |
| Views | 15 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | MSI MS-7970 |
| Motherboard | MSI Z170A TOMAHAWK AC (MS-7970) |
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1200MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z170 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.70 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Maximum Frequency | 4.40 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5468 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5232 | |
| Integer Score | 5496 | |
| Floating Point Score | 5344 | |
| Memory Score | 5648 | |
|
AES
|
5232
3.94 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5038
7.87 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5322
42.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4841
67.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5565
5.72 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5400
3.65 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5384
149.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5336
24.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6214
5.63 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5302
165.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5130
136.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8319
572.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
4830
13.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5392
114.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
5518
13.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5109
3.82 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5311
775.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5262
15406.4 FPS |
|
|
HDR
|
5415
19.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5215
91.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5789
49.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5119
1.50 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5431
15.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6443
67.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5149
27.5 GB/sec |
| Multi-Core Score | 18353 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 14451 | |
| Integer Score | 22413 | |
| Floating Point Score | 20973 | |
| Memory Score | 6264 | |
|
AES
|
14451
10.9 GB/sec |
|
|
LZMA
|
22251
34.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
25307
203.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
19782
274.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
20889
21.5 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
19868
13.4 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
21832
605.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
19179
87.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
21609
19.6 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
22427
700.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
19721
523.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
38150
2.62 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
22774
63.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
13268
280.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
21917
54.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
21332
15.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
22391
3.27 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
26290
76960.0 FPS |
|
|
HDR
|
25617
92.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
22173
388.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
15994
136.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
23671
6.91 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7053
19.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6357
68.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5482
29.3 GB/sec |