|
898
Single-Core Score |
1771
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | forquato |
| Upload Date | Tue, 13 Nov 2018 21:16:03 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Acer Aspire 3820 |
| Motherboard | Acer Aspire 3820 |
| Memory | 4.00 GB DDR3 SDRAM 532MHz |
| Northbridge | Intel Havendale/Clarkdale Host Bridge 18 |
| Southbridge | Intel HM55 05 |
| BIOS | Phoenix Technologies LTD V1.17 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i3-370M |
| Topology | 1 Processor, 2 Cores, 4 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 37 Stepping 5 |
| Base Frequency | 2.40 GHz |
| Maximum Frequency | 2.39 GHz |
| Package | Socket 989 rPGA |
| Codename | Arrandale |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 3.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 898 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 46 | |
| Integer Score | 869 | |
| Floating Point Score | 643 | |
| Memory Score | 1559 | |
|
AES
|
46
35.6 MB/sec |
|
|
LZMA
|
961
1.50 MB/sec |
|
|
JPEG
|
884
7.12 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
771
10.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
695
731.6 KB/sec |
|
|
Dijkstra
|
1075
728.1 KTE/sec |
|
|
SQLite
|
757
21.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
786
3.57 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
887
803.7 KElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
820
25.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
795
21.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
1293
88.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
860
2.39 images/sec |
|
|
SGEMM
|
266
5.63 Gflops |
|
|
SFFT
|
577
1.44 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
557
416.1 Kpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
589
86.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
780
2283.6 FPS |
|
|
HDR
|
894
3.24 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
750
13.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
940
8.05 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
763
222.9 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
1377
3.82 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
2982
145.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
924
4.94 GB/sec |
| Multi-Core Score | 1771 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 98 | |
| Integer Score | 2028 | |
| Floating Point Score | 1443 | |
| Memory Score | 2101 | |
|
AES
|
98
76.3 MB/sec |
|
|
LZMA
|
2462
3.85 MB/sec |
|
|
JPEG
|
2258
18.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
1818
25.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
1632
1.68 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
2851
1.93 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
1711
47.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
1653
7.51 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
1735
1.57 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
1864
58.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1803
47.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
3115
214.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
2013
5.58 images/sec |
|
|
SGEMM
|
455
9.62 Gflops |
|
|
SFFT
|
1301
3.24 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
1263
943.4 Kpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1364
199.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1972
5774.2 FPS |
|
|
HDR
|
2087
7.57 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
1622
28.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2227
19.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
1790
522.9 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
1944
5.39 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3012
143.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
1585
8.47 GB/sec |