|
5432
Single-Core Score |
17445
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.1 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | g6nhu |
| Upload Date | Tue, 13 Nov 2018 16:18:02 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.14.1 (Build 18B75) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2017) |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| Memory | 40.00 GB 2400 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. 166.0.0.0.0 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5432 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3629 | |
| Integer Score | 5607 | |
| Floating Point Score | 5679 | |
| Memory Score | 5119 | |
|
AES
|
3629
2.73 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4724
7.38 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5481
44.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5086
70.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5416
5.57 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5733
3.88 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4632
128.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4797
21.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6244
5.66 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4877
152.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6710
178.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8955
615.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
5815
16.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5569
117.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
5751
14.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5348
3.99 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4972
726.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6145
17989.4 FPS |
|
|
HDR
|
6590
23.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5748
100.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5872
50.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5285
1.54 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5200
14.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5838
74.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4421
23.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 17445 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12651 | |
| Integer Score | 21194 | |
| Floating Point Score | 20406 | |
| Memory Score | 5767 | |
|
AES
|
12651
9.53 GB/sec |
|
|
LZMA
|
21026
32.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
22909
184.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
20261
281.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
17088
17.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
21295
14.4 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16774
465.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
16761
76.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
20464
18.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
20317
634.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
23351
620.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
36419
2.50 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
23268
64.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
13857
292.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
22399
55.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
21405
16.0 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
20044
2.93 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
27004
79050.1 FPS |
|
|
HDR
|
24725
89.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
21531
377.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
14568
124.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
22002
6.43 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6237
17.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5808
74.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5296
28.3 GB/sec |