|
6415
Single-Core Score |
29219
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | brett2032 |
| Upload Date | Tue, 13 Nov 2018 09:04:43 +0000 |
| Views | 17 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Motherboard | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1500MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.08 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 5.10 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6415 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6093 | |
| Integer Score | 6499 | |
| Floating Point Score | 6228 | |
| Memory Score | 6587 | |
|
AES
|
6093
4.59 GB/sec |
|
|
LZMA
|
6049
9.45 MB/sec |
|
|
JPEG
|
6169
49.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5624
78.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6428
6.61 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6517
4.41 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6422
178.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
6117
27.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
7001
6.34 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
6141
191.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6110
162.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9762
671.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
6418
17.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6246
132.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
6282
15.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5871
4.39 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6108
892.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6085
17815.1 FPS |
|
|
HDR
|
6210
22.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6351
111.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6962
59.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5997
1.75 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6603
18.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7764
55.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5577
29.8 GB/sec |
| Multi-Core Score | 29219 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 16952 | |
| Integer Score | 36554 | |
| Floating Point Score | 34938 | |
| Memory Score | 7206 | |
|
AES
|
16952
12.8 GB/sec |
|
|
LZMA
|
40390
63.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
43009
346.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
30114
417.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
36635
37.7 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
25716
17.4 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
39457
1.09 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
31533
143.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
33406
30.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
35540
1.11 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
26691
709.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
67849
4.66 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
43174
119.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
24009
507.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
38295
95.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
37512
28.0 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
38162
5.57 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
45598
133482.4 FPS |
|
|
HDR
|
38162
138.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
38117
667.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
21987
188.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
40412
11.8 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7696
21.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7948
54.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6118
32.7 GB/sec |