|
3487
Single-Core Score |
27458
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | nec1704 |
| Upload Date | Mon, 12 Nov 2018 17:39:36 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Enterprise 2016 LTSB (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock X99 Extreme4 |
| Memory | 64.00 GB DDR4 SDRAM 1067MHz |
| Northbridge | Intel Haswell-E 02 |
| Southbridge | Intel X99 05 |
| BIOS | American Megatrends Inc. P3.40 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon E5-2683 v3 |
| Topology | 1 Processor, 14 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 63 Stepping 2 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.00 GHz |
| Package | Socket 2011 LGA |
| Codename | Haswell-E/EP |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 256 KB x 14 |
| L3 Cache | 35.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3487 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3200 | |
| Integer Score | 3613 | |
| Floating Point Score | 3261 | |
| Memory Score | 3613 | |
|
AES
|
3200
2.41 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3342
5.22 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3516
28.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3165
43.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3543
3.64 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4093
2.77 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3503
97.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3370
15.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3634
3.29 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3339
104.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3377
89.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5330
366.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
3565
9.89 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3058
64.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
3370
8.40 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
2979
2.23 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3016
440.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3428
10035.9 FPS |
|
|
HDR
|
3543
12.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3130
54.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3767
32.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3150
920.3 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2974
8.24 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4859
89.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3266
17.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 27458 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 27375 | |
| Integer Score | 30562 | |
| Floating Point Score | 37470 | |
| Memory Score | 5478 | |
|
AES
|
27375
20.6 GB/sec |
|
|
LZMA
|
48417
75.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
36587
294.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
24846
344.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
46325
47.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
15970
10.8 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
44896
1.24 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
30443
138.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
53061
48.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14915
466.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9986
265.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
66945
4.60 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
28209
78.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
35254
745.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
46318
115.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
45764
34.2 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
24363
3.56 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
55702
163061.8 FPS |
|
|
HDR
|
30725
111.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
25322
443.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
37442
320.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
49293
14.4 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5887
16.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4681
92.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5966
31.9 GB/sec |