|
5916
Single-Core Score |
20118
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.3 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | ninkasi67 |
| Upload Date | Sun, 11 Nov 2018 16:06:45 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.14.2 (Build 18C38b) |
| Model | iMac18,2 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-77F17D7DA9285301 iMac18,2 |
| Memory | 16.00 GB 2400 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. 166.0.0.0.0 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5916 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5057 | |
| Integer Score | 5951 | |
| Floating Point Score | 5949 | |
| Memory Score | 6005 | |
|
AES
|
5057
3.81 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5171
8.08 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5666
45.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5449
75.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5609
5.76 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6707
4.54 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4951
137.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5086
23.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6424
5.82 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5150
160.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6992
185.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9391
645.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
6006
16.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6065
128.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
6057
15.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5510
4.12 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5144
751.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6382
18684.7 FPS |
|
|
HDR
|
6826
24.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6133
107.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6365
54.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5276
1.54 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6052
16.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6625
65.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5402
28.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 20118 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 15871 | |
| Integer Score | 24510 | |
| Floating Point Score | 23413 | |
| Memory Score | 6357 | |
|
AES
|
15871
12.0 GB/sec |
|
|
LZMA
|
23055
36.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
27163
218.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
23150
321.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
21072
21.7 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
23790
16.1 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
19495
540.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
20415
92.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
24331
22.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
22642
707.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
26484
703.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
42013
2.89 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
26513
73.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
19214
406.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
24045
59.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
24621
18.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
21813
3.19 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
31171
91251.2 FPS |
|
|
HDR
|
27264
98.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
24087
422.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
16784
143.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
24803
7.24 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6983
19.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6597
65.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5578
29.8 GB/sec |