|
5584
Single-Core Score |
19943
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.3 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | ninkasi67 |
| Upload Date | Sun, 11 Nov 2018 16:02:51 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.14.2 (Build 18C38b) |
| Model | iMac18,2 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-77F17D7DA9285301 iMac18,2 |
| Memory | 16.00 GB 2400 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. 166.0.0.0.0 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5584 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3531 | |
| Integer Score | 5600 | |
| Floating Point Score | 5636 | |
| Memory Score | 5985 | |
|
AES
|
3531
2.66 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4864
7.60 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5364
43.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5114
70.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5236
5.38 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6427
4.35 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4611
127.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4738
21.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6066
5.50 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4882
152.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6579
174.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8823
606.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
5643
15.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5725
121.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
6000
15.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5166
3.86 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4731
690.9 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5925
17345.2 FPS |
|
|
HDR
|
6398
23.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5692
99.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6035
51.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5253
1.53 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6020
16.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6605
65.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5392
28.8 GB/sec |
| Multi-Core Score | 19943 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 17839 | |
| Integer Score | 24070 | |
| Floating Point Score | 23149 | |
| Memory Score | 6373 | |
|
AES
|
17839
13.4 GB/sec |
|
|
LZMA
|
22450
35.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
26330
211.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
22034
305.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
20738
21.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
23023
15.6 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
19528
541.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
20176
91.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
24471
22.2 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
21268
664.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
27053
718.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
41824
2.88 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
26217
72.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
19126
404.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
24150
60.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
23567
17.6 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
21914
3.20 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
30459
89164.3 FPS |
|
|
HDR
|
27262
98.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
24223
424.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
16478
141.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
24152
7.05 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6994
19.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6610
65.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5600
29.9 GB/sec |