|
3370
Single-Core Score |
7661
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| Upload Date | Fri, 09 Nov 2018 22:05:06 +0000 |
| Views | 353 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. H110 Gaming Codex 3 (MS-B913) |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7996 |
| Memory | 8.00 GB DDR4 SDRAM 1198MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel Skylake PCH 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 8.00 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-7400 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 2.99 GHz |
| Maximum Frequency | 3.49 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3370 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3494 | |
| Integer Score | 3571 | |
| Floating Point Score | 3426 | |
| Memory Score | 2801 | |
|
AES
|
3494
2.63 GB/sec |
|
|
LZMA
|
2945
4.60 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3579
28.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3256
45.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3641
3.74 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3259
2.21 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3673
101.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3746
17.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3870
3.51 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3541
110.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3415
90.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5163
355.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
3185
8.83 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3427
72.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
3684
9.19 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3296
2.46 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3487
509.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3408
9976.6 FPS |
|
|
HDR
|
3577
13.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3502
61.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3114
26.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3379
987.0 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2567
7.11 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5174
83.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
1655
8.84 GB/sec |
| Multi-Core Score | 7661 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4823 | |
| Integer Score | 9490 | |
| Floating Point Score | 8664 | |
| Memory Score | 2753 | |
|
AES
|
4823
3.63 GB/sec |
|
|
LZMA
|
8827
13.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
12439
100.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
8133
112.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
11664
12.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6557
4.44 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
7592
210.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
11211
50.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
8048
7.29 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
10765
336.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
7737
205.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
12356
849.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
11084
30.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5892
124.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
10682
26.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
9043
6.75 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
9199
1.34 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
10155
29727.5 FPS |
|
|
HDR
|
9487
34.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
9510
166.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5373
46.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
10684
3.12 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2378
6.59 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4730
91.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
1856
9.91 GB/sec |