|
20189
OpenCL Score |
| Geekbench 4.4.4 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) |
| Upload Date | Tue, 29 Apr 2025 18:14:18 +0000 |
| Views | 13 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 14.7.5 (Build 23H527) |
| Model | MacBook Air (Late 2018) |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-827FAC58A8FDFA22 MacBookAir8,1 |
| Memory | 8.00 GB 2133 MHz LPDDR3 |
| BIOS | Apple Inc. 2075.101.2.0.0 (iBridge: 22.16.14248.0.0,0) |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-8210Y |
| Topology | 1 Processor, 2 Cores, 4 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 9 |
| Base Frequency | 1.60 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 4.00 MB x 1 |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | Intel Inc. |
| Device Name | Intel(R) UHD Graphics 617 |
| Compute Units | 24 |
| Maximum Frequency | 1.05 GHz |
| Device Memory | 1.50 GB |
| Score | 20189 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
25452
1.12 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
25637
801.1 Mpixels/sec |
|
|
SFFT
|
3240
8.08 Gflops |
|
|
Gaussian Blur
|
28059
491.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
12425
3.63 Msubwindows/sec |
|
|
RAW
|
80798
782.1 Mpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
36833
107.0 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
12587
1989.9 FPS |