|
151317
OpenCL Score |
| Geekbench 4.4.4 Tryout for Windows x86 (64-bit) |
| User | timmyturtle1 |
| Upload Date | Sun, 17 Jul 2022 01:59:00 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | MSI MS-7918 |
| Motherboard | MSI Z97 GAMING 3 (MS-7918) |
| Memory | 32.00 GB DDR3 SDRAM 801MHz |
| Northbridge | Intel Haswell 06 |
| Southbridge | Intel Z97 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. V2.10 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Maximum Frequency | 4.00 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | NVIDIA Corporation |
| Platform Name | NVIDIA CUDA |
| Device Vendor | NVIDIA Corporation |
| Device Name | GeForce GTX 1070 |
| Compute Units | 15 |
| Maximum Frequency | 1.78 GHz |
| Device Memory | 8.00 GB |
| Score | 151317 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
306259
13.5 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
168967
5.28 Gpixels/sec |
|
|
SFFT
|
26209
65.3 Gflops |
|
|
Gaussian Blur
|
168281
2.95 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
39514
11.5 Msubwindows/sec |
|
|
RAW
|
1126159
10.9 Gpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
592603
1.72 Gpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
45670
7219.9 FPS |