|
106387
OpenCL Score |
| Geekbench 4.0.4 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) |
| User | petaire |
| Upload Date | Sat, 18 Mar 2017 20:17:54 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.12.3 (Build 16D32) |
| Model | iMac17,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-B809C3757DA9BB8D iMac17,1 |
| Memory | 16.00 GB 0 MHz RAM |
| BIOS | Apple Inc. IM171.88Z.0105.B15.1612221002 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.41 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | AMD |
| Device Name | AMD Radeon HD Tahiti XT Prototype Compute Engine |
| Compute Units | 32 |
| Maximum Frequency | 1.00 GHz |
| Device Memory | 3.00 GB |
| Score | 106387 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
249148
11.0 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
94900
2.97 Gpixels/sec |
|
|
SFFT
|
23057
57.5 Gflops |
|
|
Gaussian Blur
|
248081
4.35 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
22384
6.54 Msubwindows/sec |
|
|
RAW
|
787087
7.62 Gpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
353433
1.03 Gpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
19487
3080.7 FPS |