|
120921
OpenCL Score |
| Geekbench 4.4.4 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) |
| User | pliskin11 |
| Upload Date | Sat, 06 Nov 2021 09:13:52 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.15.7 (Build 19H15) |
| Model | MacBook Pro (15-inch Retina Mid 2014) |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-2BD1B31983FE1663 MacBookPro11,3 |
| Memory | 16.00 GB 1600 MHz DDR3 |
| BIOS | Apple Inc. 162.0.0.0.0 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4980HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 70 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.80 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| L4 Cache | 128 MB x 1 |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | AMD |
| Device Name | AMD Radeon RX 580 Compute Engine |
| Compute Units | 36 |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Device Memory | 8.00 GB |
| Score | 120921 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
223671
9.85 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
84387
2.64 Gpixels/sec |
|
|
SFFT
|
22887
57.1 Gflops |
|
|
Gaussian Blur
|
300147
5.26 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
27438
8.01 Msubwindows/sec |
|
|
RAW
|
1008105
9.76 Gpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
483018
1.40 Gpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
26387
4171.5 FPS |