|
162223
OpenCL Score |
| Geekbench 4.4.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) |
| User | katsa |
| Upload Date | Wed, 16 Dec 2020 06:48:45 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX X570-E GAMING |
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1597MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD Carrizo FCH 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 0807 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 3700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 113 Stepping 0 |
| Base Frequency | 3.59 GHz |
| Maximum Frequency | 4.26 GHz |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 2 |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | NVIDIA Corporation |
| Platform Name | NVIDIA CUDA |
| Device Vendor | NVIDIA Corporation |
| Device Name | GeForce GTX 1070 |
| Compute Units | 15 |
| Maximum Frequency | 1.75 GHz |
| Device Memory | 8.00 GB |
| Score | 162223 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
342160
15.1 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
198894
6.21 Gpixels/sec |
|
|
SFFT
|
26629
66.4 Gflops |
|
|
Gaussian Blur
|
167728
2.94 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
45133
13.2 Msubwindows/sec |
|
|
RAW
|
1316629
12.7 Gpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
635024
1.84 Gpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
41816
6610.6 FPS |